عنوان خبر: شبکه فاضلاب تهران تا 10 سال آینده تکمیل می‌شود
(شاخه: فاضلاب)
دوشنبه 7 بهمن 1392 - 18:37:46

وزیر نیرو گفت: در صورتی که اعتبارات مورد نیاز برای این طرح فراهم شود، طی 10 سال آینده می توانیم تمام مشکلات فاضلاب تهران را برطرف کنیم.


به گزارش فابنا(پایگاه خبری آب، برق و فاضلاب ایران)، حمید چیت چیان در خصوص اجرای طرح فاضلاب تهران گفت: این طرح دارای چند مدول بوده و هم اکنون چند مدول آن در حال بهره برداری است.

وی، تصفیه خانه را از جمله سامانه های پیشرفته تصفیه فاضلاب در تمام جهان دانست و اظهار داشت: تکمیل این تصفیه خانه به مرور و متناسب با اینکه شبکه های جمع آوری فاضلاب در تهران اجرا می شود و محله ها و خیابان های جدیدی زیر پوشش شبکه قرار می گیرند، توسعه می یابد.

وی یکی از مسایل مهمی که در زمان کنونی با آن روبرو هستیم را موضوع محدودیت منابع آب شیرین عنوان کرد و گفت: برای مدیریت بحران راه های مختلفی مانند مدیریت مصرف، بالا بردن کارایی در مصرف آب، استفاده از شیوه های مختلف باران زایی و شیرین سازی آب دریا وجود دارد.

وزیر نیرو استفاده مجدد از آب را یکی از راه های مورد توجه در جهان دانست و گفت: در تصفیه خانه های فاضلاب حدود 70 درصد از فاضلاب وروردی تبدیل به پساب می شود و این پساب از لحاظ بهداشتی دارای ویژگی هایی است که می تواند در فرآیندهای صنعتی و یا در برخی از موارد کشاورزی بدون اینکه ضرری داشته باشد از آن استفاده شود.

چیت چیان تصریح کرد: اکنون از حدود 850 میلیون مترمکعب از پساب فاضلاب ها، 550 میلیون مترمکعب وارد استفاده مجدد شده است و می توانیم این میزان را توسعه دهیم.

وی افزود: تا سال 1400، حجم فاضلاب های شهری به پنج میلیارد مترمکعب خواهد رسید که 70 درصد از این میزان یعنی 3.5 میلیارد مترمکعب قابل استفاده مجدد است.

وزیر نیرو اظهار داشت: طرح استفاده از پساب در شورای علوم، تحقیقات و فناوری مورد تصویب قرار گرفت و دانشگاه تهران به عنوان محور این کار قرار گرفته است.

چیت چیان گفت: بخشی از آب کشاورزی که در دشت ورامین مورد استفاده بوده، برای استفاده شرب به سمت تهران آورده شده است اما برای اینکه کشاورزی در آنجا صدمه نبیند، آبی که استفاده می شود به تصفیه خانه جنوب شهر تهران می رود و پساب حاصل برای استفاده کشاورزان به دشت ورامین منتقل می شود.

وی ادامه داد: این پساب از فاضلاب هایی که جریان پیدا می کند، متفاوت است زیرا در برخی مناطق پساب هایی که در بخش های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای عناصری است که می تواند وارد گیاه شود و به سلامت انسان صدمه بزند اما استفاده از این پساب به دلیل اینکه دقیقا سنجیده شده و فرآیندهای تصفیه را طی کرده است، واجد مشکلاتی نخواهد بود./ایرنا
پایان پیام/

فابنا
( http://www.fabna.ir/newsF-472.html )